2022 Graduation - Top Ten

Learn More About Weakley County Schools Top Ten
Posted on 05/20/2022
This is the image for the news article titled Learn More About Weakley County Schools Top TenDRESDEN
1. Paige E. Mallon, daughter of Chris and Amy Mallon, resident of Dresden
Achievements: Student of Distinction in Biology 1, College Algebra, College Statistics, Dual Enrollment English, and Personal Finance; ACT Wall of Fame, achieving all four benchmarks; First Community Bank Leadership Weakley County Graduate; 2019 Iris Festival Scholarship recipient; in her freshman year, TSSAA Track and Field 3rd Place 3200 meter, TSSAA Cross Country 8th place small school, Tennessee Sports Writers Association All-State Track and Field Team, Jackson Sun All West TN Cross Country All-State Team, Cross Country Coaches Award; Homecoming Queen, Miss Dresden High School
Activities: Senior Class Vice President, President of the Student Council, President of the STEM Club, BETA Club Secretary, FBLA Vice President, President of the Dresden Youth Coalition for three years, HOSA, Cross Country/Track and Field
Other: Member of Weakley County Prevention Coalition for four years earning recognition as Emerging Youth Leader and in 2022 the Dedicated Service Award, Tennessee Teen Institute, TN STRONG State Ambassador, Iris Festival Executive Board Student Representative. Paige also values her family deeply and is grateful for their support.
Plans: Attend the University of Kentucky for their ABT program, a major in Agriculture and Medical Biotechnology that will allow her to pursue a career as a virologist

2. Parker E. Ferrell, daughter of Chad and Barbara Ferrell, resident of Dresden
Achievements: First Community Bank Leadership Weakley County Graduate, top five of her class for all four years at DHS, Student of Distinction for Pre-Calculus and Entrepreneurship, ACT Wall of Fame, Jim Cawley Award.
Activities: Beta Club; Youth Coalition; FBLA Vice President; STEM Club Secretary; Student Council; Four-year member of the Dresden Cross Country, Track, and Softball teams
Other: Parker has been an active volunteer with the Weakley County Backpack Program throughout high school.
Plans: Attend the University of Tennessee at Martin, majoring in Accounting and minoring in Pre-Law.

3. Jacey McClure, daughter of Mark McClure and Dede Morris, resident of Dresden
Achievements: Student of Distinction for Work-Based Learning, ACT Wall of Fame, placed second in Bethel University’s Hendrix Competition and was rewarded full tuition
Activities: Student Council Vice President, STEM Club, FBLA President, Beta Club, Youth Coalition, Dresden High School Cheerleader for all four years, Class of 2022 President
Other: Volunteered in Costa Rica through Bethel’s Global Studies Program, member of the Palmersville Baptist Church
Plans: Attend Bethel University, majoring in Math with a minor in Secondary Education, and be a member of the Bethel Cheer team

4. Lindsay Gobel, daughter of Tammy and Robert Gobel, resident of Dresden
Achievements: Student of Distinction for Biology I, Biology II, Spanish II, Theater and English IV; ACT Wall of Fame.
Activities: FCCLA, HOSA, FFA
Plans: Attend the University of Tennessee and major in Engineering

5. Haley Brooks, daughter of Misty and Adam Brooks
Achievements: Top 10 for all four years; Student of Distinction for English; ACT Wall of Fame; 8 dual enrollment courses with Bethel University and the University of Tennessee at Martin, earning 24 hours of college credit
Activities: FBLA, Beta Club, Yearbook Club
Other: Contributed 100 hours of community service through volunteering for Tennessee Scholars and on a trip to Costa Rica with Bethel University Global Studies
Plans: Attend the University of Tennessee at Martin and major in Psychology

6. Annika Jolley, daughter of David and Kristy Jolley, resident of Dresden
Achievements: Student of Distinction in English her freshman year and perfect attendance her junior year; ACT Wall of Fame; Tennessee Governor’s School for Agricultural and Applied Sciences her junior year and participating in the University of Tennessee College of Veterinary Medicine’s Veterinary Experience Program this summer
Activities: FFA Treasurer, Beta Club, Student Council, Class Treasurer of the Class of 2022, DHS Softball team for four years and currently plays second base
Other: Member of the Liberty Church of Christ in Gleason
Plans: Attend the University of Tennessee at Martin to double major in Pre-Veterinary Sciences and Veterinary Health and Technology

7. Samuel Laws, son of Joe David and Jackie Laws, resident of Palmersville
Achievements: Student of Distinction in Physical Science his freshman year Chemistry his junior year; placed third National Beta Quiz Contest for Agriscience
Activities: Beta Club, FFA President, Tennessee FFA State Officer Nominating Committee
Other: Volunteer firefighter with the Palmersville Volunteer Fire Department where alongside the normal duties of a firefighter he is also in charge of all social media for the department. member of the Palmersville Baptist Church where he plays a vital role in the media and music departments
Plans: Attend the University of Tennessee at Martin and major in Agriculture with a concentration in Crop and Soil Management

8. Ryeson Greer, son of Bobby and Christie Greer, resident of Dresden
Activities: Beta Club President, Student Council, HOSA, FFA, First Community Bank Leadership Weakley County Graduate, Dresden High School Baseball
Other: Volunteered for the Weakley County Backpack program, member of Dresden First Baptist Church
Plans: Attend the University of Tennessee at Martin and major in Ag Business

9. Adrienne Pinion

10. Paige Ganoe, daughter of Denise and Howard Ganoe, resident of Dresden
Achievements: Student of Distinction in Large Animal Science and Bridge Math; fifth at the National Beta Convention in Agriscience Division One
Activities: FFA Chapter Degree, FFA Chapter Star in Farm Management, Equine Showman, FFA Alumni Scholarship, Beta Club Junior Sentinel
Other: Volunteered at Tri-County Vet for two months to learn more about veterinary practice
Plans: Attend the University of Tennessee at Martin and major in veterinary science

montage of faces of the top ten

GLEASON
1. Cameron Thompson, son of Natasha Adams and Stacy and Michelle Thompson, resident of Gleason
Achievements: Perfect attendance, attended the Tennessee Teen Institute Against Drugs and Alcohol
Activities: Basketball
Plans: Attend the University of Tennessee at Martin, majoring in computer science

2. Gracie Marie Long, daughter of Edmund and Jennifer Long, resident of McKenzie
Achievements: First Community Bank Leadership Weakley County graduate, ALA Volunteer Girls State delegate, National BETA State Convention Speech Division 1 Champion, National BETA State Convention Speech Division 2 Champion
Activities: Yearbook Staff, Yearbook Editor; Cheerleading (11th grade: Co-Captain, 12th grade: Captain); Fine Arts Club (11th grade: Vice President, 12th grade: Vice President); Beta Club (11th grade: Secretary/reporter, 12th grade: President); Spanish Club (11th grade: Treasurer, 12th grade: President)
Other: Teacher’s Aide for S.T.R.E.A.M. After School Program
Plans: Attend Bellarmine University and major in communications and minor in broadcast journalism

3. Alayna Anderson, daughter of Kent and Kelli Anderson, resident of Dresden
Achievements: Federal Pell Grant, TN State Grant, TN Lottery, Contiguous County, Bethel Academic Scholarship, Bethel Athletic Scholarship
Activities: 4 Year member of the Gleason High School Women’s Basketball team, Senior Class Secretary, Student Council Vice President, G-Club President
Other: Class 1A Region 7A MVP, TSSAA Class 1A Miss Basketball Finalist
Plans: Pursue a career in Human and Health Performance at Bethel University

4. Carrington Lifsey, daughter of Valerie Lyles and Justin and Mandy Lifsey, resident of Milan
Achievements: Top Ten all four years of high school,; TN Lottery Scholarship; Dean Scholarship; Basketball- 3x All-District, 2022 All-District Academic Team, All-Region Tournament Team, All-State Tournament Team, All-West TN 2nd Team, TN Report All-State Team, TSWA All-State Team
Activities: Beta Club, FCA, G-Club (Vice President), Gleason Lady Bulldogs Basketball Team
Plans: Attend UTM

5. Tallon Legens, son of Dusty and Alicia Legens, resident of Gleason
Achievements: First Community Bank Leadership Weakley County Graduate, attended WestStar Rising Star Summit, Boys State Delegate, Top Ten of his class for all 4 years
Activities: Beta, FCA, G-Club, President of the FFA, Gleason Baseball
Other: Attends Tumbling Creek Baptist Church in Gleason where he has been an active member of the youth group
Plans: Attend University of Tennessee at Martin, majoring in Ag Education

6. Grace Stafford, daughter of Mark and Criss Stafford, resident of Gleason
Achievements: Earned a total of 27 college credit hours while in high school, graduating with distinction; Tennessee Scholar; project chair of the 2019-2020 First Community Bank Leadership Weakley County class; 2021 WestStar RisingStar Summit; selected to attend a virtual version of Volunteer Girls State in the summer of 2021; selected by all coaches as the 2022 recipient of the Mitchell Parham Spirit Award
Activities: G-Club, FCA, Student Council, Spanish Club; President of the Science Club, Vice President of the Beta Club, President of her senior class; Gleason Lady Bulldogs Basketball
Other: Member of Gleason First United Methodist Church and a member of the youth group, MYF
Plans: Attend Western Kentucky University in Bowling Green, majoring in Secondary Education to become a high school English teacher

7. Kolton Crochet, son of Tina and Ryan Arnold and Scott and Brandy Crochet, resident of Gleason
Achievements: National U.S. Army Scholarship
Activities: FFA Treasurer, Student Council President, Beta Club Treasurer
Other: member of Long Heights First Baptist Church
Plans: Attend Louisiana State University

8. Kadin Hamilton, son of Chrissy and Kevin Hamilton, resident of Martin
Achievements: TSSAA District 13 A-Basketball All-Academic Team 2018-2019, 2020-2021, 2021-2022; TSSAA Student Athlete Award of Merit Baseball 2021-2022; TSSAA Distinguished Scholastic Achievement Award Baseball 2021-2022; TSSAA Student Athlete Award of Merit Boys’ Golf 2021-2022; TSSAA Distinguished Scholastic Achievement Award Boys’ Golf 2021-2022; Best Male Golfer Award 2021-2022; Gleason Top Ten; Tennessee Boys State
Activities: Beta Club, Boys Basketball, Boys Golf, Baseball
Other: Member Martin First United Methodist Church
Plans: Attend Bethel University majoring in Sports Management and work as the basketball manager for Men’s Basketball

9. Isaac Denton, son of Pamela and Eddie Bell and Nick Denton, resident of Gleason
Achievements: Top Ten all 4 years,
Activities: Beta Club, G-Club, FFA Vice President, Student Council Secretary
Other: Member of Gleason First Baptist youth group
Plans: Attend Tennessee College of Applied Technology - McKenzie to pursue a career in H-VAC

10. Zanda Tipton, daughter of Sabrina and Vander Tipton, resident of Gleason
Achievements: ALA Girl State Delegate, ETSU Governor School in 2020
Activities: Fine Arts Club President, active member of Weakley Playhouse, Class Parliamentarian
Plans: Attend UTM to become a High School English Teacher

photo montage of faces of top ten

GREENFIELD
1. Edie Darby, daughter of Tandy and Kasi Darby, resident of Greenfield
Achievements: Top 10, Valedictorian, All As, Dual Enrollment, Jim Crawley Award Recipient, Hope Lottery Scholarship, Tennessee Scholars, First Community Bank Leadership Weakley County Graduate, Weakley County HOF Scholarship
Activities: Beta Club Secretary, Student Council Vice President, FCA, FBLA, Class Officer - Vice President; Spanish Club, Jackets basketball
Other: Active in EYBL (Elite Youth Basketball League)
Plans: Attend the University of Tennessee at Knoxville to continue playing basketball as a part of the Lady Vols, major in biological sciences, and pursue a degree in cosmetic dermatology in the medical field

2. Destiny Griffin, daughter of Tiffany Griffin, resident of Greenfield
Achievements: Presidential Academic Merit Scholarship from Austin Peay, James Porter Memorial Scholarship, Alumni Scholarship, Jimmy L. Croom Scholarship, Tennessee Scholars, Tennessee Lottery, Salutatorian, All As
Activities: Beta Club, Spanish Club, Student Council, Library Club, FBLA Club, Key Club, FCA, Softball
Other: 1st in the Memoir category at the University of Tennessee at Martin
Plans: Attend the University of Austin Peay to major in Radiologic Science to then become a Radiation Therapist

3. Mattie Winberry, daughter of Amanda and Jerry Allen, resident of Trenton
Achievements: Straight A plaques; awards at school events from different teachers; Dean Scholarship from UTM
Activities: Beta Club since sixth grade and now President; Spanish Club; FBLA; Student Council; Class Officer
Other: Member of community groups focused on helping others in the community
Plans: Study public relations at UTM

4. Kyleigh Pruitt, daughter of Tabitha Pruitt, resident of Greenfield
Achievements: Dean Scholarship for UTM, Top 10, Hope Lottery Scholarship, Graduating with Distinction
Activities: Beta Club, FBLA, Key Club, Library Club, Spanish Club
Plans: Major in Biology to go Pre-dental in hopes of being a dentist one day

5. Paige Glisson, daughter of John and Tracey Glisson, resident of Greenfield
Achievements: Graduate with Distinction, Tennessee Scholars, Hope Lottery Scholarship, Dean Scholarship, Jimmy Croom Memorial Scholarship, Student Council Scholarship, Weakley County Young Professionals Scholarship, Top 10
Plans: Attend the University of Tennessee at Martin and major in nursing to one day become a travel nurse

6. Tyler Ricketts, son of Jessica Ricketts and Jeremy Wolfe, resident of Greenfield
Achievements: Top 10, State Honors, State Distinction, Chancellor’s Scholarship
Activities: Beta Club, FBLA, FFA, Spanish Club
Plans: Attend UTM for Engineering

7. Kayleigh Baxter, daughter of Michelle and Chris Baxter, resident of Greenfield
Achievements: GHS Alumni Scholarship, Mr. Marvin Nagel Memorial scholarship
Activities: Beta Club, FBLA, Spanish Club
Plans: Attend Tennessee Tech University to study pre-physical therapy

8. Zane High, son of Donald Ray and Melanie High, resident of Greenfield
Achievements: UT Martin Dean Scholarship; Elna High Copley / Jerry High Memorial Scholarship; Jimmy Shelton Memorial Scholarship; RAEKAR Scholarship; TN Baseball Coaches Association Scholarship; HOPE Lottery Scholarship; Completed 24 hours of dual enrollment courses; First Community Bank Leadership Weakley County Graduate; All District 13A Tournament Team; All District 13A Academic Team
Activities: Beta Club; Future Business Leaders of America; Spanish Club; FFA; Greenfield High School Baseball
Plans: Attend UT Martin and major in Sport Management

9. Taniya Williams, daughter of Dawn Thompson, resident of Sharon
Achievements: Straight As, Anna Kate Wenz Scholarship
Activities: Spanish Club, FBLA, FCCLA, FFA
Other: Member of the youth at Central Baptist Church in Martin and participate in Key Leader; works two jobs.
Plans: Attend Union University to major in nursing to one day become a dialysis technician; also plans to travel to Latin America to do mission work

10. Emma Cooper, daughter of Aaron and Brandi Cooper, resident of Greenfield
Achievements: A and B all four years, Hope Lottery scholarship, TN Scholar Scholarship, dual enrollment classes junior and senior year
Activities: Student Council, Class President, FBLA, Spanish Club, Varsity Basketball and Softball
Other: Booster Club, First Baptist Church youth group
Plans: Attend the University of Chattanooga and major in nursing, specializing in pediatrics

photo montage of faces of top ten

WESTVIEW
1. Amy Kang, daughter of Taeuk Kang and Eunok Kim, resident of Martin
Achievements: Taco Bell Live Mas Scholar, Kode With Klossy Scholarship, First Community Bank Leadership Weakley County Graduate, TN Governor's School for Sciences and Engineering 2020 graduate, WoodmenLife American History Award recipient, WTSBOA All State and All West clarinetist
Activities: Marching/Concert band - 1st chair clarinet/clarinet section leader; Clarinet Quartet, Key Club President, Student Council President, STEM Club
Plans: Attend Georgia Tech to pursue a medical career

2. Sophia Shaw, daughter of Donald Shaw and Mei Weng, resident of Martin
Achievements: FFA state degree recipient, 1st in district for prepared speaking (2022),
1st in district for parliamentary procedure (2021), 1st in district for floriculture (2019),
Top 10 at TN State Fair public speaking, Tennessee Scholar, Cyberpatriot semi-finals competitor, First Community Bank Leadership Weakley County Graduate
Activities: 2022 Senior Class Treasurer, FFA Vice President, All-Tournament Soccer varsity player, Tennis varsity player, Spanish Club, Anchor Club, STEM Club
Plans: Attend the University of California Irvine

3. Natalie Williams, daughter of Anthony Williams and Jeni and Brad Simmons, resident of Martin
Achievements: Top 10 percent 2018-2019, 2020-2021, 2021-2022; Placed 5th in Healthcare Administration for the Regional Level FBLA Competition 2020-2021, 4th in Healthcare Administration for the State Level FBLA Competition 2021-2022, 3rd in Dental Science at the regional HOSA competition; Recognized for making the HOSA Happenings newsletter at the HOSA State Convention 2020-2021 and 2021-2022; Barbara James Service Award 2021-2022; Admitted into the Chancellor’s Honors Program at the University of Tennessee, Knoxville; Anchor Club President scholarship, Pilot Club Essay Winner scholarship, TCWD Star Award Scholarship, Distinguished Tennessean Award- full tuition and mandatory fees from the University of Tennessee, Knoxville
Activities: HOSA- Future Health Professionals- Historian (2020-2021) and Vice President (2021-2022); Future Business Leaders of America- Vice President of Marketing; STEM Club; Spanish Club: Beta Club: Anchor Club- President, First Community Bank Leadership Weakley County Graduate, Westview Soccer, Westview Tennis
Other: Member of the Martin First United Methodist Church youth group
Plans: Attend the University of Tennessee Knoxville and major in Pre-Dentistry in preparation for dental school

4. Channing Covington, son of Charles and Rebecca Covington, resident of Martin
Achievements: Honors graduate; Distinction graduate; TN Hope scholarship; West TN Heritage scholarship; Presidents Scholarship; Union TN Scholars Award; Union Southern Baptist Church Award; Union University Grants; TN Scholar, Top 10 all four years; Competed testing in HOSA-Future Health Professionals, placed regionally 5th in Medical Math, 3rd Medical Spelling, 1st Pharmacy Science and at the state level placed 2nd Pharmacy Science
Activities: HOSA-Future Health Professionals Treasurer, Beta Club, Anchor Club Treasurer, Soccer, Tennis
Plans: Attend Union University and pursue a Doctor of Pharmacy

5. Lauren Merritt, daughter of Derek and LeAnne Merritt, resident of Martin
Achievements: Top 10 (freshman-senior year), graduating with honors and distinction, Bluegrass Spirit Scholarship, UK Futures Scholarships, General UK College of Education scholarships, Basketball district champion 2019-2021, Basketball regional champion 2019-2021, Basketball state appearances 2019-2021, Basketball state runner up 2019, Football state champion 2021
Activities: HOSA Future Health Professionals, Anchor Club, Key Club, Westview Softball, Westview Basketball, Westview Football
Other: Member of the Central Baptist Church youth group
Plans: Attend the University of Kentucky to major in Kinesiology Exercise Science

6. Gloria Hogan, daughter of Ken Hogan, resident of Sharon
Achievements: Top Ten percent all 4 years; HOSA regional, state, and international competitor for Researched Persuasive Writing and Speaking; HOSA regional and state competitor for Nursing Assisting; TN Scholars, Graduating with Honors and Distinction; Barbara James Service Award
Activities: HOSA Chapter President; HOSA - State Reporter/Historian, President; Weakley Playhouse - Stage Manager; Anchor Club; Beta Club; French Club; First Community Bank Leadership Weakley County Graduate
Other: Attended Baptist Memorial Crash Course Nurse Camp
Plans: Attend Vanderbilt University to major in Medicine Health and Society and minor in Communications

7. Abbi Woods, daughter of Kristy Shumake and James Woods, resident of Martin
Achievements: Graduating with Honors and Distinction, Cecil C. Humphrey Presidential Scholarship for the University of Memphis, Merit award for UofM, TN HOPE Scholarship
Activities: Member of HOSA- Future Health Professionals (Historian), Spanish Club, Key Club, Westview Girls’ Soccer Team
Plans: Attend the University of Memphis and pursue an education in Nursing

8. Michael Moon Jr., son of Mike and Kim Moon, resident of Martin
Achievements: WTSBOA All West Band 2019 and 2020; UTM Honor Band 2019, 2020 and 2022; Freed-Hardeman University Merit Scholarship, FHU Promise Award
Activities: Beta Club - Vice President, Spanish Club – President, Key Club, Band, Jazz Band, Drama Club, Choir, STEM Club
Plans: Study at Freed-Hardeman University with double major- Youth and Family Ministry / Secondary Education emphasis in Spanish

9. Leopold Brown, son of Merry and Chris Brown, resident of Martin
Achievements: ACT honors, 2nd place in the West TN Ethics Bowl regionals, University of Memphis Merit Award scholarship, University of Memphis Provost scholarship
Activities: Ethics Bowl, Key Club, Spanish Club
Plans: Enroll as an undergraduate at the University of Memphis

10. Ena Abad, daughter of Richard and Judith Abad, resident of Martin
Achievements: Graduating with honors & distinction, Top 10 Junior & Senior year, Emerging Leaders Scholarship (University of Memphis), TN Scholar, Hope scholarship.
Activities: Member of HOSA (Reporter), Anchor Club, Spanish Club, Key Club, Girls’ Soccer Team
Plans: Attend the University of Memphis, major in Pre-Med Biology, and go to med school

photo montage of faces of top ten